Sterylizacja kotki i kocura. Wszystko, co musisz wiedzieć

sterylizacja kotów

Sterylizacja kotów, kotki i kocura to przedmiot odwiecznej dyskusji i wydawałoby się, że wiemy już na ten temat wszystko. Okazuję się jednak, że tak nie jest. Wciąż na forach, grupach, w mediach społecznościowych pojawiają się pytania odnośnie zabiegu sterylizacji, pielęgnacji po, a nawet samej zasadności tego zabiegu. Postaramy się wspólnymi siłami (oba moje chłopaki już „po”) rozwiać Wasze wątpliwości.

Sterylizacja kotów czy kastracja?

Na początek odrobina teorii. Terminów tych używa się potocznie i zamiennie, choć są to dwa różne pojęcia. Chodzi o ubezpłodnienie, czyli zabieg chirurgiczny, mający na celu uniemożliwienie zwierzakowi możliwości zapładniania lub zajścia w ciążę. Sterylizacja to przecięcie lub podwiązanie nasieniowodów u kota i jajników u kotki. Kastracja z kolei to usunięcie jąder i nasieniowodów u kota oraz jajników, jajowodów i macicy u kotki. Zabieg sterylizacji pozbawia jedynie możliwości rozrodu, ale nie hamuje produkcji hormonów, nie daje też 100 proc. pewności braku zapłodnienia. Dla ułatwienia, w tym artykule będę się posługiwał po prostu terminem sterylizacja kotów.

Sterylizować czy nie sterylizować

Teoretycznie nie powinno być wątpliwości (pomijając temat hodowli kotów rasowych). Warto i należy to robić – ze względów zdrowotnych, humanitarnych, społecznych.

Wielu z Was może nie wie, jak męczący dla zwierząt jest okres godowy. W tym czasie popęd płciowy jest tak silny, że niezaspokojone zwierzę po prostu cierpi. Kotki są wyjątkowo płodne, mogą zachodzić w ciążę kilka razy w roku, za każdym razem rodząc od kilku do kilkunastu kociaków. Znajdziecie im wszystkim dobre domy, czy też wylądują w schronisku? W najlepszym razie, bo nierzadko po prostu na ulicy. Mamy XXI wiek, a liczba bezpłodnych kotów w Polsce wciąż jest stosunkowo niska, za to z roku na rok wzrasta liczba bezdomnych zwierząt. „Wina” leży oczywiście po obu stronach, zatem trzeba zarówno sterylizować kotki, jak i kocury. Sterylizacja kotów pozwala również wyeliminować ryzyko wielu groźnych chorób (schorzenia jąder u kocurów, choroby jajników, macicy, sutka u kotek).

Sterylizacja kocura przedłuża jego życie! Nie będzie się oddalał, by ganiać za kotkami, a to zmniejsza ryzyko, że wpadnie pod samochód, czy zniknie na wiele tygodni. Nie będzie się też rozładowywać nadmiaru agresji w bijatykach z innymi kocurami, dzięki czemu może uniknąć poważnych nieraz uszkodzeń. Zabieg rozwiązuje również problem instynktownego znaczenia moczem terenu przez kocury. Zapach naprawdę trudny do zniesienia i do usunięcia.

sterylizacja kotki
Co?? Jaki zabieg??

PRZED sterylizacją kota

Zazwyczaj weterynarze zalecają sterylizację kotów, gdy te osiągną dojrzałość płciową. Sterylizacja kotki powinna zostać przeprowadzona minimum dwa tygodnie po pierwszej rui, w wieku 6-12 miesięcy. Sterylizację kocura przeprowadza się w 6-7 miesiącu życia. Przed zabiegiem niezbędna jest wizyta kontrolna. Sterylizację można przeprowadzać tylko u zdrowych zwierzaków, kotka nie może być w rui. Nie będę się rozpisywał na temat tego, jak przygotować futrzaka do zabiegu, o tym wszystkim opowie Wam lekarz weterynarii.

PO sterylizacji

Po powrocie do domu zadbaj o ciepły i cichy kącik, w którym kociak będzie mógł odpocząć. Obserwuj cały czas zachowanie kota i stosuj się do zaleceń weterynarza. Uważaj, by jeszcze lekko otumaniony, nie zrobił sobie krzywdy. Z doświadczenia wiem, że gorzej przechodzą ten okres kotki, które na dodatek denerwuje ubranko założone po zabiegu. Reszkę trzeba było mieć na oku praktycznie cały dzień. Lucky cały dzień przespał, a Pepe tuż po wyjściu z kontenerka od razu rwał się do zabawy.

Sterylizacja kotów nie niesie za sobą żadnych negatywnych skutków, jeżeli chodzi o psychikę, zdrowie czy zachowanie. Koty po sterylizacji mogą być spokojniejsze, trzymają się bliżej nas, nie w głowie im szalone przygody. Nie jest to jednak regułą. Lucky po zabiegu stał się bardziej „miziastym” kotem nakolankowym, ale już Pepe, jak był szalonym tygrysem, tak i nim pozostał.

Możliwe powikłania

W przypadku zabiegów chirurgicznych zawsze istnieje pewne ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych lub zachowań niepożądanych. Na szczęście, statystycznie tego rodzaju przypadki zdarzają się bardzo rzadko.

Żywienie kota po sterylizacji

Po sterylizacji kotki czy sterylizacji kocura zmienia się ich gospodarka hormonalna. Metabolizm spowalnia, a apetyt wzrasta, co może sprawić, że kociaki zaczną tyć. Spokojniejsze futrzaki często nie wykazują również dawnej aktywności, a co za tym idzie – mają mniejsze potrzeby energetyczne. Należy podawać mniejsze dawki karmy, w określonych porach, bez stałego dostępu do karmy w misce, lub stosować specjalne karmy dla wysterylizowanych kotów.

sterylizacja kocura
Po zabiegu przygotuj kociakowi ciepły, odosobniony i cichy kącik

Ogólnopolska Akcja Sterylizacji 2021

Marzec jest tradycyjnie miesiącem sterylizacji. Termin wybrany nieprzypadkowo, jako że jest to okres godowy naszych futerek i słynnego marcowania. W marcu także odbywa się Ogólnopolska Akcja Sterylizacji, która ma za zadanie umożliwić opiekunom zwierząt zapisanie swojego pupila na zabieg, zwiększyć świadomość właścicieli kotów i psów na temat ich odpowiedzialności za swoje zwierzęta i ich potomstwo, zwrócić uwagę na nadmierne rozmnażanie się zwierząt domowych w świetle ich istniejącej nadpopulacji, bezdomności, przepełnionych schronisk, masowej i często tragicznej śmierci lub przypadków bestialskiego uśmiercania, a przede wszystkim zwiększyć liczbę wysterylizowanych zwierząt. W związku pandemią w tym roku czas trwania Akcji organizatorzy przedłużyli do 30 kwietnia 2021.

Sterylizacja kotów wolno żyjących

Wczesną wiosną wiele gmin i miast oferuje dofinansowania kastracji kotek i kocurów oraz wprowadza program bezpłatnych kastracji dla kotów wolno żyjących. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, należy skontaktować się z urzędem gminy.

To doskonałe rozwiązane, które przeciwdziała bezdomności zwierząt i kontroluje populację nie tylko kotów udomowionych, ale też tych, które doskonale sobie radzą na wolności (tzw. wolno bytujących). Warto być również w kontakcie ze swoim lekarzem weterynarii oraz miejscowym oddziałem Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Oni najlepiej orientują się w aktualnej sytuacji dotyczącej sterylizacji kotów wolno żyjących.

Fakty i Mity na temat sterylizacji

  • Kotka NIE MUSI mieć kociąt choć raz w życiu
  • Posiadanie potomstwa NIE JEST życiowym priorytetem naszych kotów!
  • Kot po sterylizacji będzie tak samo SZCZĘŚLIWY, jak przed! Oczywiście, pod warunkiem, że zapewnimy mu odpowiednią opiekę, zabawę, zadbamy o jego aktywność, i czuły kontakt z nami i/lub innymi kotami.

Andrzej

Zobacz również: problem bezdomności kotów.

© Copyright 2020 by Kocia Kołyska

Scroll to Top
Scroll to Top