Szczęśliwy kot - Lucky

Szczęśliwy kot… czyli jaki? Podpowie Ci Dorota Sumińska!

Szczęśliwy kot to marzenie każdego opiekuna. Nie mówiąc już o samym kocie. Ale szczęśliwy, to znaczy jaki? Taki, który ma dach nad głową? Pełną miskę i cały karton zabawek?

Sprawa jest bardziej skomplikowana, ale też nie tak beznadziejna, jakby się mogło wydawać. Posiadając odrobinę wiedzy, trochę czasu i chęci, a także książkę „Szczęśliwy kot” Doroty Sumińskiej pod ręką – uszczęśliwisz kiażdego kota! Nie mówiąc już o Tobie.

Trudno chyba o lepszą specjalistkę. Dorota Sumińska, lekarz weterynarii, doskonale znana i lubiana pisarka i dziennikarka, autorka wielu książek dotyczących zwierzęt domowych, prowadząca niezwykle popularne programy telewizyjne i radiowe (polecamy audycję „Wierzę w zwierzę” na antenie Tok FM).  Tym razem nie tyle opisuje i doradza, co wręcz prowadzi nas za wszystkie łapki do celu, jakim jest szczęśliwy kot i jego opiekun.

Od A do Z, poczynając od pochodzenia i udomowienia kota, pojawienie się nowego, kociego członka rodziny w domu, poprzez prawidłowe żywienie i pielęgnację, aż po kwestie przyjaźni (może raczej miłości?) i sposoby na wspólne, radosne spędzanie czasu.

Książka „Szczęśliwy kot” rozwieje Twoje wątpliwości, co do wyboru rasy i dylemat niejednego opiekuna: jeden czy dwa koty? A może od razu… trzy, pięć? Nauczysz się, jak żywić kota. Zarówno młodzika, kota kastrowanego czy kotkę w ciąży i karmiącą. Jak urządzić mu „jadalnię i toaletę”, rozpoznać objawy choroby, stresu czy znudzenia. Jak zapobiec otyłości, równie groźnej, jeśli nie groźniejszej, co otyłość u ludzi. Może przy okazji i sam(a) zmienisz swoje nawyki żywieniowe?

Koci nowicjusze przekonają się, jak wiele różni koty odmiennych ras, a te z kolei od „dachowców” i kotów wolno żyjących. Chociażby charakter i temperament. Ale jedno pozostaje niezmienne i koniecznie musimy o tym pamiętać: „Kot – zwierzę ze wszech miar doskonałe – potrzebuje przede wszystkim uszanowania swojego charakteru indywidualisty. Pan Kot (…) jeśli nie chce i tak nie wykona polecenia”.

Szczęśliwy kot” to także fantastyczne opowiastki z praktyki Doroty Sumińskiej, a więc prosto z życia i piękne zdjęcia. A także mnóstwo niepublikowanych dotąd wiadomości z dziedziny weterynarii i hodowli oraz ciekawostek.

Przyznaję się, ja nie wiedziałem na przykład, że okres szalonej młodości zależny jest nie tylko od rasy i płci, ale i od… pory roku, w jakiej kot dorasta. Z poważniejszych i praktyczniejszych rzeczy – sporo dowiedziałem się o np. o kocich uszach, z którymi akurat mój Lucky miewa problemy.

Na koniec zostawiłem najważniejsze. Choć kot nie jest tzw. zwierzęciem społecznym, to nie znosi pustki. Badania naukowe dowiodły, że kot pozbawiony bodźców z otaczającego go świata wpada w stan odrętwienia prowadzący do… śmierci. Dlatego tak wielu ekspertów, nie tylko Dorota Sumińska, zaleca przygarnięcie więcej niż jednego kota. Wspólna gromadka zawsze znajdzie sobie jakieś zajęcie, coś do zabawy, coś nowego do odkrycia. Jeśli już decydujesz się na jednego kota, to musisz mu zastąpić całą kocią rodzinę. Pamiętaj, kot – szczególnie niewychodzący – ma tylko Ciebie.

Szczęśliwy kot”  to ciekawa i wyjątkowo pożyteczna lektura, zarówno dla tych, którzy dopiero myślą o sprowadzeniu kota pod swój dach, jak i dla tych, którzy obcują już z nimi od lat. Gwarantuję, że i ci ostatni znajdą tu sporo dla siebie.

Szczęśliwy kot Dorota Sumińska
Oprawa miękka
Wydanie: drugie
Liczba stron: 80
Format: 145x205mm
Cena katalogowa: 21,90 zł
Wydawnictwo: GALAKTYKA

 

Facebookpinterestmail
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zaloguj się

Zarejestruj się

Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.

Przewiń do góry