Dzień Zwierząt Bezdomnych 2021

Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych. I wszyscy o nich zapomnieli…

Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych obchodzony jest co roku 4 marca. Choć nagłaśniany jest od wielu lat, to problem bezdomności zwierząt z roku na rok przybiera na całym świecie zatrważające rozmiary.

Szacuje się, że na świecie błąka się blisko miliard bezdomnych psów i kotów! W Polsce, na ulicach, ogródkach i w piwnicach, żyje od 1 do 4 mln bezdomnych zwierząt (według różnych danych). W samych schroniskach przebywa ich sporo ponad 100 tysięcy. Pozbawione opieki, wyrzucone na bruk, pozostawione w lesie.

Dzień Zwierząt Bezdomnych 2021 w Polsce i na świecie

Światowy Dzień Zwierząt Bezdomnych został ustanowiony w 2010 roku w Holandii, podczas konferencji z udziałem stu tamtejszych organizacji pozarządowych działających na rzecz zwierząt bezdomnych, na której omawiano kwestię pupili pozostawianych bez opieki. Celem święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na los bezdomnych zwierząt, znęcania się nad zwierzętami, warunków bytowych w schroniskach, propagowanie sterylizacji bezdomnych zwierząt oraz zwalczanie nielegalnych hodowli psów i kotów. Bezdomność zwierząt to nie tylko olbrzymi i wciąż nierozwiązany problem, ale przede wszystkim wstydliwa plama na kartach naszej cywilizacji. To efekt ludzkiej niefrasobliwości, nieodpowiedzialności, braku uczuć i sumienia, wręcz bestialstwa.

Prawo kontra realia

Teoretycznie, nasze prawo chroni zwierzęta. Teoretycznie, zaostrzono kary za znęcanie się i porzucanie zwierząt.  W praktyce różnie to jednak wygląda. Bezdomnych zwierząt wciąż przybywa, funkcjonariusze prawa i organizacje ochrony praw zwierząt, jak chociażby Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce nie nadążają z interwencjami, schroniska pękają w szwach, a domów tymczasowych w naszym kraju jak na lekarstwo. Niestety, wciąż niska jest również świadomość społeczeństwa, wykazującego się empatią na pokaz. W mediach społecznościowych ronimy gorzkie łzy nad losem pokrzywdzonych zwierząt, ale znacznie trudniej przychodzi nam realna pomoc.

Co Ty możesz zrobić dla bezdomnych zwierząt?

 

  • Po pierwsze sterylizacja

W Polsce sterylizacja zwierząt to często temat tabu, a jest to najprostsza droga do zmniejszenia problemu bezdomności zwierząt. Prosty przykład: odkąd w Bułgarii zaczęto sterylizować bezdomne psy, przez kolejne 10 lat ich populacja spadła aż o 75 procent! Sterylizuj swoje czworonogi i promuj sterylizację wśród rodziny i znajomych!.

Zobacz również: wszystko, co musisz wiedzieć o sterylizacji

  • Zamiast kupować, lepiej adoptować!

Nieskromnie przyznam, że to moja odmiana słynnego na całym świecie hasła “Don’t Shop – Adopt!“. Rasowe psy czy koty zawsze znajdą swoich opiekunów. Kundelki i dachowce mogą niestety wylądować na ulicy, bądź w schronisku. Dlatego, zamiast kupować persa za kilka tysięcy (z całym szacunkiem dla persów!), zaadoptuj bidulka zimującego w piwnicy!

  • Stwórz Dom Tymczasowy dla bezdomnych zwierząt

Domy Tymczasowe zapewniają pobyt i opiekę nad zwierzakami przeznaczonymi do adopcji, do czasu znalezienia im nowych, stałych opiekunów. To akurat poważne, odpowiedzialne przedsięwzięcie. Przede wszystkim musisz posiadać odpowiednie warunki lokalowe, wiedzę z zakresu żywienia i pielęgnacji zwierząt, sporo czasu, sił i energii. Dla przykładu, domów tymczasowych szuka TOZ Bytom, ale też i zapewnia im wsparcie, zapewniając, chociażby karmę, żwirek czy legowiska.

  • Wolontariat

Jeżeli masz czas, ochotę i energię – zostań wolontariuszem w miejskim schronisku dla bezdomnych zwierząt, lub w jednej z organizacji zajmujących się ochroną zwierząt. Jako wolontariusz możesz zajmować się karmieniem kotów i psów, wyprowadzaniem psów na spacery, budową domków dla zwierząt wolno żyjących.

  • Wsparcie finansowe i materialne

Nie masz czasu – zerknij do portfela! Możesz wesprzeć dowolną organizację działającą na rzecz zwierząt stałym, np. miesięcznym datkiem przekazując 1% podatku, albo wspierając dowolną kwotą zbiórkę celową. Takie zbiórki organizowane są m.in. na ratujemyzwierzaki.pl czy zrzutka.pl, a pozyskane z nich środki przeznaczone na leczenie czy ratowanie zwierząt przed pewną śmiercią.

To my, ludzie, zgotowaliśmy im ten los. I warto o tym pamiętać, nie tylko w Dniu Bezdomnych Zwierząt.

Andrzej

 

Scroll to Top
Exit mobile version