Światowy Dzień Kota 2020

Światowy Dzień Kota 2020 – świętujemy, rozpieszczamy, adoptujemy!

Światowy Dzień Kota 2020 – już jutro święto naszych futrzaków! Jesteście przygotowani do wielkiej fety? Mamy dla Was garść faktów, ciekawostek i pomysłów na godne celebrowanie naszych ukochanych kociaków!

Światowy Dzień Kota obchodzony jest corocznie 17. lutego w dwóch krajach: w Polsce i we Włoszech (Giornata mondiale del gatto), gdzie w 1990 roku powstało to święto. W innych krajach koty balują w marcu, sierpniu i październiku ( Międzynarodowy Dzień Kota, National Cat Day, International Cat Day).

W Polsce obchodzony od 2006 z inicjatywy Miesięczników „Kot” i Cat Club Łódź ma na celu podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los.

Światowy Dzień Kota 2020 – pomysły na świętowanie

Kocia drzemka
Koty, jak wiadomo, uwielbiają spać. Zróbmy im – i sobie! – prezent w postaci wspólnej drzemki. Oderwij się na chwilę od pracy, od komputera, mediów społecznościowych i zwiń się na kanapie w precelek ze swoim kotem.

Kocie przebranie
Możesz okazać swą miłość i zamanifestować, że to dziś właśnie Światowy Dzień Kota 2020 odpowiednim przebraniem. No dobrze, może kombinezon-kot to nie najlepsza stylizacja do pracy czy szkoły, ale już kocie uszy możesz sobie przyczepić, na przykład na wieczorne wyjście do pubu.

Kocie selfie
Jeśli jeszcze tego nie robiłeś, zrób sobie słodką słit-focię ze swoim kotem i pochwal się nią całemu światu.

Koci prezent
Już nie raz prezentowaliśmy Wam mniej lub bardziej zwariowane pomysły na prezent dla kota (znajdziecie je pod linkiem). Ale nie trzeba od razu szaleć. Najlepszym prezentem dla kota… będziecie Wy sami. Wasza obecność, wspólna zabawa z kotem, wspólna drzemka poprzedzona mizianiem z motorkiem.

Światowy Dzień Kota 2020 pod znakiem adopcji

W tym dniu we Włoszech i w Polsce organizowane są różnego rodzaju akcje, propagujące i wspierające to święto. Dla przykładu, Wojciech Albert Kurkowski, polski „ojciec” tego święta, zainicjował również akcje pomocy bezdomnym kotom pod hasłem „Rasowce – dachowcom”, podczas której kluby felinologiczne zrzeszone w Felis Polonia zbierają dary na rzecz pomocy bezdomnym zwierzętom. Warto wykorzystać okazję, byśmy i my sami zrobili coś dobrego dla kotów. Nie tylko naszych, domowych, ale i tych, które błąkają się po ulicy, chowają się po piwnicach czy buszują na ogródkach działkowych.

My, może nie namawiamy, ale polecamy zastanowić się w tym dniu nad adopcją. Zastanowić, albowiem nie może to być absolutnie decyzja podejmowana pochopnie, bez przemyślenia, bez zastanowienia się nad konsekwencjami! Nie można działać pod wpływem chwili, pod wpływem „narzuconego” święta. Pamiętaj, zwierzę to nie prezent! Będziesz z nim już na zawsze, na dobre i na złe, w zdrowiu i w chorobie.

Ale byłoby dobrze, gdyby ten dzień skłonił nas właśnie do takiej refleksji. Czyż nie wspaniale byłoby mieć takiego futrzastego, mruczącego, czasami słodkiego, czasami szalonego towarzysza przy boku?

Jeśli z jakichś powodów nie możecie zdecydować się na adopcję – możecie pomóc w inny sposób. Przekażcie niepotrzebne koce do najbliższego schroniska czy lokalnego oddziału TOZ, kupcie trochę karmy czy żwirku, przekażcie 1% podatku. Możliwości pomocy jest wiele, podobnie jak wiele jest na tym świecie kotów w potrzebie.

Andrzej

Światowy Dzień Kota 2020
Facebookpinterestmail
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry