2

Kot z kamieniem nazębnym – co robić?

Kamień nazębny to jeden z częstszych problemów stomatologicznych u kotów. Leczenie może być kłopotliwe, a brak wczesnej reakcji może prowadzić do poważnych zaburzeń w jamie ustnej. Jakie są podstawowe zasady profilaktyki? Co zrobić, gdy zostanie stwierdzona obecność kamienia nazębnego? Czy można go usunąć domowymi metodami? Poznaj odpowiedź na te i inne ważne pytania dotyczące zdrowia jamy ustnej!

Czym jest kamień nazębny i jak się objawia?

Kamień nazębny (z łac. calculus dentalis) jest zmineralizowaną postacią płytki nazębnej. Ta ostatnia, nazywana też płytką bakteryjną lub osadem nazębnym, powstaje każdego dnia, po każdym posiłku, a budują ją: ślina, bakterie, pozostałości pożywienia. Jeśli nie zostanie usunięta, po kilkudziesięciu godzinach od ostatniego czyszczenia rozpoczyna się proces tworzenia kamienia nazębnego (mineralizacji) w wyniku odkładania się naturalnie występujących w ślinie soli mineralnych.

O obecności kamienia, poza twardym nalotem o ciemnym zabarwieniu zlokalizowanym przy linii dziąseł, świadczyć mogą również takie symptomy jak m.in.: nieprzyjemny zapach z pyszczka, krwawienie, zaczerwienienie dziąseł i wypadanie zębów (gdy schorzenie jest już zaawansowane), nadmierne ślinienie się, brak apetytu, wypadanie kęsków pożywienia z jamy ustnej w trakcie posiłku, agresja, niechęć do dotykania okolicy twarzy i wiele innych!

Czy kamień nazębny można usunąć domowymi sposobami?

Odpowiedź brzmi: nie. Kamień nazębny jest znacznie twardszy od płytki bakteryjnej, dlatego nie ma możliwości pozbycia się go przy zastosowaniu codziennych, domowych metod higieny jamy ustnej. Kamienia nazębnego nie zwalczy ani specjalna szczoteczka do mycia kocich zębów, ani żadne preparaty czyszczące (dodawane do wody bądź jedzenia). Jedynym rozwiązaniem jest zabieg w gabinecie weterynaryjnym.

Jak usuwa się kamień nazębny?

Scaling u kota, inaczej usuwanie kamienia nazębnego bądź sanacja jamy ustnej, odbywa się poprzez zastosowanie metod ultradźwiękowych. W przypadku ludzi jest to prosty i stosunkowo szybki zabieg. Niestety u zwierząt, w tym u kotów, procedura jest znacznie bardziej skomplikowana. Wymaga poddania czworonożnego pacjenta narkozie, gdyż żaden kot nie zechce współpracować z lekarzem, siedząc nieruchomo z otwartym pyszczkiem i włożonymi do niego gazikami przez długi czas. Aby znieczulenie było możliwie najbezpieczniejsze, zaleca się wcześniejsze wykonanie badań krwi i ECHA serca.

Przy wykonywaniu takiego zabiegu bez narkozy dochodzi do ryzyka wystąpienia zachłystowego zapalenia płuc, połykania kamienia nazębnego z mikroorganizmami i doprowadzenia do zakażenia różnych układów, odsłonięcia bolesnych zmian i pogorszenia stanu zwierzęcia (przy znieczuleniu wykonuje się również badanie rentgenowskie, które pokaże zmiany niewidoczne gołym okiem, a mogące być bardzo bolesne). Ponadto, bez znieczulenia niemożliwe jest usunięcie najistotniejszego fragmentu kamienia, powodującego zapalenie dziąseł, czyli tego, który występuje poddziąsłowo. Niestety, manipulacje przy zębach bez znieczulenia mogą być traumatyczne dla pupila, ponieważ są one niezrozumiałe dla naszych czworonogów i w konsekwencji mogą powodować zaburzenia behawioralne u zwierzęcia.

W przypadku zabiegu w znieczuleniu specjalista wyda zalecenia, których należy bezwzględnie przestrzegać. Jednym z nich będzie prawdopodobnie wprowadzenie lekkiej, płynnej lub półpłynnej diety w pierwszych dniach od zabiegu, gdyż zęby i dziąsła będą nadwrażliwe. To z kolei może powodować osłabienie apetytu i trudności z przyjmowaniem pokarmu. Warto wówczas sięgnąć po karmy specjalistyczne, np. karmy SPECIFIC™, dedykowane kotom w okresie rekonwalescencji.

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Prawidłowa higiena jamy ustnej – tylko tyle i aż tyle! Zaopatrz się w szczoteczkę i specjalną pastę (bez fluoru!) do mycia zębów dla kota. Przyzwyczajaj pupila do nowego zabiegu powoli i stopniowo. Nagradzaj smaczkami za cierpliwość. Nie powinien on wiązać się z silnym stresem. Należy przeprowadzać go regularnie, aby usuwać osad nazębny, uniemożliwiając tym samym przekształcenie go w kamień. Jednak nie jest istotne u zwierząt mycie zębów po każdym posiłku – wystarczy raz dziennie, gdyż najistotniejszy jest sam efekt usunięcia osadu, nawet bez używania pasty do zębów. Jeśli masz trudności z użyciem szczoteczki, dostępne są również specjalne nakładki na palec, „skarpetki” na palec oraz gotowe, nasączone ściereczki do czyszczenia zębów.

Regularnie kontroluj stan jamy ustnej pupila i nie bagatelizuj nawet najmniejszych oznak problemu!

Materiał Partnera

Scroll to Top
Exit mobile version