Czy Twoja osobowość może wpływać na… osobowość kota?

Dane z przeprowadzonych w ubiegłym roku badań pokazują, że Twoja osobowość może mieć bardzo poważny wpływ na osobowość kota, a nawet na zdrowie twoich kotów.

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili badanie, które miało na celu sprawdzenie, czy osobowość i codzienne zachowanie właścicieli zwierząt domowych może wpłynąć na ich koty.

Opiekunowie kotów (3000 ankietowanych) odpowiadali podczas badania zarówno na pytania dotyczące ich kotów, jak i pytania dotyczące ich samych.

Wyniki opublikowane w czasopiśmie PLOS One nie pozostawiają złudzeń. Osoby, które osiągnęły wysokie wyniki w kategorii „neurotyzm”, miały koty z problemami zdrowotnymi, w tym chorobami związanymi ze stresem oraz zachowaniami lękowymi. Te koty też częściej miały nadwagę.

Na drugim biegunie znalazły się osoby ekstrawertyczne, u których dominowały takie cechy, jak sumienność, otwartość i ugodowość. Ich koty nie miały wcale lub miały rzadziej problemy zdrowotne czy behawioralne.

Jeżeli zatem uważasz, że Twój kot to neurotyczny drań niestabilny emocjonalnie, który marzy jedynie o tym, by pożreć Cię żywcem w całość – nie wiń za to kota! Nie wmawiaj sobie i innym, że wszystkie koty są neurotyczne albo Tobie pechowo trafił się taki „egzemplarz”. 

Spójrz w lustro i zastanów się, jakie cechy osobowości dominują u Ciebie? Być może to Twoje codzienne zachowania tak wpływają na osobowość kota?

Mówiąc poważnie, może to też prowadzić do wielu równie poważnych problemów zdrowotnych. Nie chodzi tylko o zachowanie, ale i o wszelkie dolegliwości związane ze stresem. Czy wiesz, że stres może być dla kota… śmiertelny?!

Może zatem czas najwyższy zmienić swoje zachowanie. Bo z drugiej strony mamy przyjaźnie nastawionych do świata ludzi z tak samo przyjaznymi kotami. Nie mają one problemów z wychodzeniem na spacery, szybciej niż inne asymilują się z innymi zwierzętami czy domownikami, chętniej się bawią. Prawidłowo, bezstresowo się odżywiają i pożytkują energię. A tym samym – rzadziej chorują.

Wniosek jest chyba prosty. Zamiast zmieniać kota, zmień siebie! Wszystkim nam wyjdzie to na pewno na zdrowie,

A jak to jest z Waszymi kotami? Zapraszamy do dyskusji na naszym profilu Kocia Kołyska na Facebooku!

Facebookpinterestmail
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry