Światowy Dzień Kota 2021

Światowy Dzień Kota 2021 – to już dziś, 17. lutego świętujemy razem z naszymi najukochańszymi! Wbrew nazwie, celebrujemy – teoretycznie – jedynie we Włoszech i w Polsce. Teoretycznie, bo przecież każda okazja do wspólnego świętowania jest dobra, prawda?

Światowy Dzień Kota obchodzony jest corocznie 17. lutego oficjalnie w dwóch krajach: w Polsce i we Włoszech (Giornata mondiale del gatto), gdzie w 1990 roku narodziło się to święto. Ideą i misją jest podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los. Wbrew światowej nazwie w innych krajach koty mają swój dzień w marcu, sierpniu i październiku ( Międzynarodowy Dzień Kota, National Cat Day, International Cat Day – zobacz Kocie święta na świecie – bo koty wielbione są przez cały rok!). Do Polski święto to dotarło w 2006 roku dzięki inicjatywie redaktora naczelnego miesięcznika „Kot”, prezesa Polskiej Federacji Felinologicznej „Felis Polonia” i międzynarodowego sędziego felinologicznego, Pana Wojciecha Alberta Kurkowskiego oraz Cat Club Łódź.

Światowy Dzień Kota 2021

Światowy Dzień Kota 2021 będzie z pewnością nieco inny. Jak wszystko w tych dziwnych czasach, w jakich przyszło nam żyć. Przede wszystkim, ze względu na pandemię koronawirusa, lockdown, kłopoty i zmiany, więcej czasu spędzamy ze swoimi zwierzętami w domu. Teoretycznie wszyscy powinniśmy być zadowoleni. Ale oto ciekawostka! Okazuje się, że stałe przebywanie z kotami w domu strasznie je denerwuje i może nawet wywoływać nerwice! Pierwsze takie przypadki kociej nerwicy na tle pandemii, lockdownu odnotowano w Hiszpanii, podobno teraz jest to już problem globalny. W sumie fakt… jak długo można wytrzymać w domu ze „starymi” na głowie.

Zamiast kupować lepiej adoptować!

Od początku świętu towarzysą różnego rodzaju akcje pomocowe, charytatywne. Bodaj najbardziej znaną – i najstarszą – jest akcja pomocy bezdomnym kotom pod hasłem „Rasowce – dachowcom”, podczas której kluby felinologiczne zrzeszone w Felis Polonia zbierają dary na rzecz pomocy bezdomnym zwierzętom. Podobne działania podejmowane są również oddolnie, lokalnie, przez różnego rodzaju organizacje, stowarzyszenia, osoby publiczne i osoby prywatne.

Warto w tym dniu zastanowić się również nad adopcją. Podkreślam – zastanowić – musi to być bowiem krok przemyślany! Nieprzemyślana adopcja wyrządzi więcej krzywdy niż pożytku! Ale zastanowić… czy to aby nie najwyższy czas przygarnąć najukochańsze stworzenie na świecie?

Kolejne podkreślenie – przygarnąć. Na świecie od wielu lat znane jest hasło „Don’t shop, adopt!”, które ja lata temu swobodnie przełożyłem na „Zamiast kupować, lepiej adoptować!„. Z całym szacunkiem dla pięknych, rodowodowych, czystych rasowo rasowców, ale… one zawsze znajdą dom. Ba! Pałac znajdą i przysłowiowym ptasim mleczkiem będą karmione. Im się krzywda w życiu nie dzieje. Krzywda dzieje się popularnym dachowom, kotom piwnicznym, ogródkowym, nie wspominając już o tych, które jakieś bestie po prostu porzuciły. Bo im się znudziły. Takie znajdki, nierzadko chore, nierzadko brzydule, mają naprawdę małe szanse na szczęśliwe życie.

Nawet jeśli nie adopcja – i tak możesz pomóc! Jeśli z jakichś powodów nie możesz lub nie chcesz zdecydować się na adopcję, pomóż w inny sposób. Przekaż datek materialny (koce, karmy, żwirek, itp.) lub finansowy dla najbliższego schroniska czy lokalnego oddziału TOZ, przekaż 1% podatku, wpłać na zrzutkę celową, możliwości jest wiele. Niech WSZYSTKIE koty, nie tylko wybrane, czują się uwielbione! I to nie tylko 17. lutego, ale codziennie.

kotki sabiny
Takie szczęśliwe życie wiodą adoptowane kotki!!! O ile znajdą fajnego człowieka 😉 Od lewej: Leon, Ludwisia i mama Sabina 😉

Zobacz również:

Światowy Dzień Kota 2020 – pomysły na świętowanie

Pomysły na prezent dla kota

Zdjęcie główne: od lewej: Ludwisia i Leon

Facebookpinterestmail
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zaloguj się

Zarejestruj się

Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.

Przewiń do góry