Księga zdrowia psa i kota

Księga zdrowia psa i kota – Tę książkę musisz mieć na swojej półce!

Księga zdrowia psa i kota. Zintegrowana opieka i żywienie, której autorem jest dr Gary Richer to liczące ponad 300 stron kompendium wiedzy na temat chorób i żywienia naszych czworonogów.  Oczywiście, nie takie by zastąpiło Wam lata studiów, na tyle jednak wyczerpujące i fachowe, że książka ta polecana jest przez lekarzy weterynarii.

Zaznaczę na wstępie: Jak dla mnie, Księga zdrowia psa i kota nie byłaby może tak fascynująca, gdyby nie… holistyczne podejście do zdrowia zwierząt autora. Gdyby nie alternatywne, może i budzące kontrowersje metody medycyny komplementarnej. W przypadku ludzi chyba nikogo już nie dziwi holistyczny model zdrowia, obejmujący zarówno całokształt stanu zdrowia fizycznego, jak i kondycję oraz samopoczucie psychiczne. W przypadku zwierząt może to i novum. Tym bardziej koniecznie trzeba się zapoznać z tą pozycją.

Od strony czysto medycznej mamy tu przeróżne metody leczenia m.in. alergii, chorób skóry, chorób serca, choroby zwyrodnieniowej stawów, trzustki, nerek, pęcherza, cukrzycy czy nowotworów. Co istotne, polecając te metody, które rzeczywiście działają. I nie są to rekomendacje subiektywne, lecz potwierdzone badaniami naukowymi i latami stosowania ich w codziennej praktyce.

Z medycyny tradycyjnej mamy leki i suplementy, z alternatywnej – zióła, akupunkturę, a nawet marihuanę leczniczą. Brzmi kontrowersyjnie? No to posłuchajcie: „W mojej własnej praktyce zawodowej widziałem, że po zastosowaniu tego efektywnego leku (marihuany leczniczej – przyp. mój) ból ustaje, drgawki słabną, problemy trawienne mijają, a stany lękowe ulegają zmniejszeniu.” – pisze dr Gary Richter. A jeszcze gdzieś pomiędzy, wykorzystanie najnowszych osiągnięć techniki w leczeniu zwierząt – laseroterapię czy też terapię z wykorzystaniem pulsacyjnego pola elektromagnetycznego.

Przejdźmy w końcu do wspomnianego wcześniej holistycznego podejścia do zdrowia zwierząt. Stereotypowo, myślenie o chorobach układa nam się w taki łańcuszek: zachorowaliśmy – bo pewnie złapaliśmy jakiegoś wirusa – idziemy do lekarza, bierzemy antybiotyki, jesteśmy uleczeni. Proste. W Księdze zdrowia psa i kota autor pokazuje i udowadnia nam, że odżywianie jest fundamentem zintegrowanej opieki zdrowotnej. Bo to co jesz w naturalny sposób wywołuje jakieś reakcje organizmu, które wpływają na nasze zdrowie. Albo sami karmimy się chorobą albo ją zwalczamy odpowiednią dietą. Choć dieta to nie najlepsze słowo, raczej należałoby powiedzieć – prawidłowym żywieniem!

Nie powinno zatem dziwić, że spora cześć książki poświęcona jest odżywianiu. Mamy tu opis karm dla zwierząt, porad, jakie produkty warto kupować i jak własnoręcznie przygotowywać zdrowe posiłki domowe. Mamy konkretne przykłady dotyczące m.in. żywienia i suplementacji zwierząt cierpiących na cukrzycę czy odżywiania, suplementacji żywieniowej i ziołowej w przypadku choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Genialnym wprost uzupełnieniem jest 50 gotowych, oryginalnych przepisów, których autorką jest Susan Lauten, mgr żywienia i dietetyki zwierząt oraz dr nauk biomedycznych. Znajdziecie tu takie zdrowe smakołyki, jak chociażby wołowina z kabaczkie, kurczak z batatami czy biała ryba z brązowym ryżem. Czytając te przepisy sam nabrałem na nie apetytu! I dla nich warto mieć tą pozycję pod ręką a nie tylko na półce.

Nie zapominajmy też o załącznikach: „Od wyboru zwierzęcia po wybór jego lekarza”, poradniku dotyczącym wyboru właściwych zabiegów weterynaryjnych, witamin i składników mineralnych, a także dietach specjalnych, takich jak dieta eliminacyjna, lekkostrawna i oparta na kleiku ryżowym. Jako że dawka wiedzy jest naprawdę potężna, poruszanie się po książce ułatwi nam dobrze zorganizowany indeks.

Jak wspomniałem na wstępie, Księga zdrowia psa i kota polecana jest przez lekarzy weterynarii. Pochlebnie wypowiedzieli się już o niej m.in. lek. wet. Jacek Szulc„Ta przystępnie napisana książka będzie doskonałym przewodnikiem dla właścicieli zwierząt (…). Lekarze oraz studenci medycyny weterynaryjnej również zaczerpną (…) wiele przydatnych informacji.”, dr Gladys McGarey, współzałożycielka amerykańskiego Stowarzyszenia Medycyny Holistycznej – „Dr Gary Richter podarował nam niezwykła książkę, która gromadzi najlepsze informacje dotyczące opieki nad naszymi psami i kotami.”, Dorota Sumińska„Zachęcam, by nie tylko lekarze zagłębili się w lekturze Księgi zdrowia psa i kota.”, a także dr wet. Huishen Xie, założyciel i dziekan Instytutu Chi, tradycyjnej chińskiej metody weterynaryjnej – „Polecam ją wszystkim opiekunom, którzy pragną, by ich zwierzęta wiodły długie i szczęśliwe życie.”

Nie mam tej wiedzy i pozycji, ale… Tę książkę musisz mieć na swojej półce! I pod ręką.

Dr Gary Richter – absolwent Uniwersytetu Florydy, licencjat zootechniki, magister medycyny weterynaryjnej i doktor nauk weterynaryjnych. Właściciel i dyrektor Szpitala Weterynaryjnego Montclair w Oakland w Kalifornii. Założyciel placówki Holistycznej Opieki Weterynaryjnej. Zdobył ponad 30 lokalnych i narodowych nagród, m.in. dla najlepszego szpitala weterynaryjnego, najlepszego weterynarza, najlepszej lecznicy dla psów oraz najlepszego specjalisty medycyny alternatywnej. W 2015 roku okrzyknięty został przez Amerykańską Fundację Medycyny Weterynaryjnej Ulubionym Weterynarzem Ameryki.

Księga zdrowia psa i kota

Autor: GARY RICHTER
Strony: 352
Format: 205 x 275
Oprawa: miękka
Data wydania: 25.06.2018
Wydawnictwo: GALAKTYKA

Księga zdrowia psa i kota

Facebookpinterestmail
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry