kot nie pije wody

Twój kot nie pije wody? 10 sposobów, by robił to chętniej!

Twój kot nie pije wody albo pije niewystarczająco dużo? Nie on jeden, zachowuje się tak większość kotów. Jeśli jednak martwi Cię to, że kot nie pije wody, to jest kilka sposobów, by robił to chętnie i częściej!

Wiemy, że koty same dają sobie radę. Zakładamy więc, że kot sam wie, co jest dla niego najlepsze. Również najlepsze dla jego diety czy zdrowia. Niestety, czasami zapominają się do tego stopnia, że kiedy kot nie pije wody, dojść może wręcz do odwodnienia! Jak zatem przekonać kota do picia wody?

1. Wybierz mokrą karmę

Karma mokra (puszki, saszetki) – jak sama nazwa wskazuje – jest mokra! Zdaniem wielu weterynarzy jest to najprostszy sposób, by zachęcić kota do picia i uniknąć odwodnienia.

Jeżeli kot nie chce jeść mokrej karmy (a są takie?), można dodać wodę lub bulion do suchej karmy i sprawdź, czy to zje. Są również specjalne sosy, a nawet zupki dla kotów.

2. Wypróbuj kostki lodu

Dodawanie kostek lodu do karmy ma wiele zalet. W lecie chłodzi, dostarcza wodę, a przy tym jest atrakcyjną i ciekawą zabawką dla kota.

3. Podawaj posiłki częściej i mniejsze porcje

Jedzenie pobudza pragnienie, więc kot, który częściej dostaje pokarm, będzie też pić więcej wody.

4. Ustaw miski na wodę w całym domu

Ułatw swojemu kotu dostęp do wody ustawiając miski w różnych pomieszczeniach, w różnych miejscach. Może to być dla niego również forma zabawy w polowanie na wodę.

5. Zwróć uwagę na lokalizację miski z wodą

Kot, który nie pije wody, może po prostu nie lubić miejsca, w którym ustawiona jest jego miska. Przede wszystkim, trzymaj ją z dala od kuwety. Czy Ty jadasz i pijesz w toalecie?

6. Upewnij się, że miski są regularnie napełniane

Wodę należy zmieniać co najmniej raz dziennie i regularnie myć miskę. Wiesz przecież, że koty to czyściochy. Co nie przeszkadza im… obślinić miseczek.

7. Zabawa z kranem

Bieżąca woda, kapiący kran, to doskonała okazja, aby zachęcić kota do picia! Dla zwierzaka to przede wszystkim jakaś ciekawa nowość, odmiana, okazja do zabawy. Zapewne nie raz widzieliście koty stojące przy zlewozmywaku czy umywalce, które podstawiają pyszczek czy język pod cieknącą z kranu wodę.

8. Dopraw wodę do smaku

Może się to Wam wydawać dziwne, ale niektóre koty lubią wodę smakową! Nie, nie chodzi od razu o słodki syrop malinowy czy wodę o smaku coca-coli. Ale można doprawić ją odrobiną sosu z tuńczyka lub z kurczaka.

9. Postaw fontannę (poidełko)

Wiele kotów lubi pić z fontann. Działa tu podobna zasada, co w przypadku kranu. Poidełka są atrakcyjne, ponieważ poruszająca się woda jest interesująca dla kota, a przy tym stale pozostaje świeża.

10. Eksperymentuj z różnymi rodzajami misek dla kotów

Koty są wybredne (zdziwieni?!). Do listy ich „fochów” śmiało można dodać miski. Przetestuj kilka rodzajów – szkło, stal nierdzewna, ceramika, plastik – bo może się okazać, że Twój kot ma określone preferencje.

Podsumowanie

Jak wiadomo, człowiek potrafi przeżyć bez jedzenia… ileś tam dni. Ale już bez wody się nie da. Tak samo jest w kocim świecie. Zapamiętajcie sobie jeszcze jedno:

Więcej wody = więcej sikania = zdrowszy kotek = szczęśliwsi wszyscy!

Photo by Immortal shots from Pexels
Facebookpinterestmail
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry