koronawirus i koty

Koronawirus i koty. Fakty i mity

Koronawirus i koty. Fakty i mity. Czy Twój kot może zarazić się koronawirusem? Czy Ty możesz zarazić się od kota? Aktualne, potwierdzone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) informacje!

Ogólnoświatowa panika dotycząca epidemii, a raczej pandemii koronawirusa COVID-19 dotarła i do Polski. Praktycznie z godziny na godzinę rośnie liczba odnotowanych przypadków – potwierdzonych albo też osób zagrożonych, poddawanych badaniom czy kwarantannie.

Opiekunów zwierząt, ale nie tylko ich, szczególnie interesuje i martwią dwa problemy:

  • czy ich pupile również mogą się zarazić wirusem
  • czy my możemy zarazić się od zwierząt domowych

Koronawirus i zwierzęta domowe.

Niewykluczone, że wiele sprzecznych informacji wynika stąd, że fakt: tzw. koronawirusy są… odzwierzęce, co oznacza, że są przenoszone między zwierzętami i ludźmi. Problem w tym, że nazwa ta obejmuje całą szeroką grupę wirusów. Dla przykładu, badania wykazały, że SARS-CoV został przeniesiony właśnie z udomowionych kotów na ludzi, a MERS-CoV z dromaderów na ludzi. Kilka znanych nauce koronawirusów, które nie zainfekowały jeszcze ludzi występuje w świecie zwierząt.

Panikę wzmogły też zapewne doniesienia medialne o „zarażonym psie z Hongkongu”. Jednak po przebadaniu próbek z jamy nosowej i ustnej psa poddanego kwarantannie rzecznik Departamentu Rolnictwa, Rybołówstwa i Ochrony Środowiska w Hongkongu stwierdził: „Obecnie nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe mogą być źródłem zakażenia COVID-19 lub że zachorują z powodu niego.” Owszem, wyniki testów mogą być pozytywne i wykazać istnienie patogenu, ale w bardzo małej, śladowej ilości – o ile złapią wirusa od swoich właścicieli. Same koty czy psy nie mogą jednak zarazić nim człowieka.

Koty a koronawirus

Pragniemy zatem Was wszystkich uspokoić. O ile jeszcze tego nie wiecie. Na oficjalnej stronie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) czytamy:

Czy zwierzęta domowe mogą rozprzestrzeniać nowego koronawirusa (2019-nCoV)?

Obecnie nie ma dowodów na to, że zwierzęta / zwierzęta domowe, takie jak koty lub psy mogą zostać zarażone nowym koronawirusem. Zawsze jednak dobrze jest umyć ręce mydłem i wodą po kontakcie ze zwierzętami. Chroni to przed różnymi popularnymi bakteriami, takimi jak E. coli i Salmonella, które mogą przenikać między zwierzętami domowymi a ludźmi.

A poniżej oficjalna infografika WHO

Koronawirus i koty 1
Facebookpinterestmail
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry