Jak prawidłowo karmić kota

Jak prawidłowo karmić kota?

Prawidłowe karmienie kota wcale nie jest łatwe. Należy bowiem nie tylko dobrać odpowiedni rodzaj karmy, ale również jej proporcje. Na jakie jedzenie warto stawiać? Ile powinien jeść kot? Czym różni się żywienie kotów rasowych od dachowców? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Karma dostosowana do wieku i warunków kota

Karma dla kota powinna zostać w szczególności dostosowana do wieku i warunków pupila. Zupełnie inne są potrzeby małych kotków, a inne dorosłych kotów. Kocięta mają zdecydowanie większe zapotrzebowanie na energię, niż koty dorosłe. Za koty dorosłe uważa się natomiast te, które ukończyły 12 miesięcy życia. Poza tym istotna jest waga pupila. Nieco więcej będzie jadł ten, mający 5 kilogramów, niż ten ważący niecałe 2 kilogramy. Kluczowe znaczenie mają też przebyte choroby oraz ewentualna sterylizacja kota. No i oczywiście nie można zapominać o szczególnych potrzebach kotów rasowych. Niektóre są na przykład mniej odporne na określone schorzenia, dlatego wymagają specjalistycznej karmy.

Karma o dobrym składzie

Prawidłowe żywienie pupila wymaga też użycia odpowiedniej jakości karmy. Produkty, dostępne w pierwszym lepszym markecie być może są bardzo tanie, ale nie dostarczają naszemu zwierzakowi wszystkich, potrzebnych do prawidłowego rozwoju składników. Najczęściej w ich składzie nie znajdziemy więcej niż 10-20 procent mięsa. Dodatkowo nie wiadomo jaka to część królika, kurczaka czy innego zwierzaka. Tymczasem kluczowe jest, aby karma dla kota zawierała zarówno czyste mięso, jak i podroby oraz kości. Karmy z marketów mają w swoim składzie ponadto dużą dawkę zbóż, których absolutnie nie powinny spożywać koty. To bowiem bezwzględni mięsożercy, dla których zbyt duża ilość błonnika może okazać się groźna dla zdrowia.

Odpowiednie proporcje są bardzo ważne

Warto też podkreślić, że karma dla kota powinna być podawana zwierzakowi w odpowiednich proporcjach. Wtedy nie narazimy go na otyłość lub niedożywienie. W opisie każdej karmy można najczęściej znaleźć dokładne wytyczne, w jaki sposób ustalić optymalną ilość. Uzależniona jest ona najczęściej od wieku kota, jego wagi i poziomu aktywności fizycznej. Mieszając karmę mokrą i suchą, warto natomiast posiłkować się specjalnymi kalkulatorami, dostępnymi w Internecie. Należy w nich podać informacje na temat kaloryczności karmy, wieku kota, jego wadze, trybie życia i tak dalej. Na podstawie tych danych otrzymamy gotowy wynik, dotyczący tego, ile tak naprawdę powinien jeść kot – z rozróżnieniem na karmę mokrą i karmę suchą.

Artykuł Partnera

Facebookpinterestmail
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry