kot pije wodę z miseczki

Jak pomóc kotu w upały. Kilka znanych i mniej znanych porad.

Jak koty znoszą upały? Jak ludzie – jedni lepiej, inni gorzej. Jak pomóc kotu w upały? I to zanim będzie za późno, zanim zauważymy niepokojące oznaki. Większość porad zapewne kociarze już znają, ale i tak nie zawadzi przypomnieć je sobie.

Tegoroczne lato wyjątkowo nas „rozpieszcza” lejącym się z nieba żarem. Nie wszyscy jednak kochają smażyć się na słońcu (np. ja). Wysokie temperatury, duchota, poruszanie się jak w gorącym rosole jest również męczące dla kotów. Oczywiście, koty kochają ciepełko, uwielbiają wygrzewać się na słoneczku, ale bez przesady! Grzanie a przegrzanie to dwie różne sprawy! Jak zatem pomóc kotu w upały?

Po pierwsze woda!

Podobnie jak w przypadku ludzi, woda to podstawa! Powinniśmy (ludzie i koty) regularnie pić spore ilości wody, by zapobiec odwodnieniu. Niestety, wiele kotów po prostu nie lubi wody i unika jej jak… ognia. O tym, jak zachęcić kota do picia wody pisaliśmy w tekście „Twój kot nie pije wody? 10 sposobów, by robił to chętniej!”. Pamiętajmy też o kilku kocich prawach. Jego kocia wysokość nie lubi moczyć sobie wąsów, dlatego ideałem jest „menisk wypukły” – dobieramy taką miseczkę, by woda wręcz wypływała poza jej brzegi. W wyjątkowo upalne dni można też wrzucić do miseczki kostki lodu. Warto też pomyśleć o specjalnym poidełku, fontannie dla kota. Kolejna sprawa – jeżeli żywimy naszego kota wyłącznie mokrą karmą, również nie musimy wpadać w panikę, jeżeli omija miskę z wodą. Odpowiednie ilości płynów mają już sosy czy galaretka.

Domowe spa dla kota

W upały najlepiej, by kot przebywał w domu, nawet jeśli jest to kot wychodzący. Najlepiej w chłodnym pokoju, na legowisku umieszczonym ponad podłożem. Jeżeli w pokoju mamy rolety, żaluzje, lepiej trzymać je zasłonięte. Dzięki temu tworzy się naturalna wentylacja. Oczywiście, możemy się wspomóc wentylatorem. Dobrze od czasu do czasu, jeśli już nie owinąć, to chociaż przetrzeć mruczka wilgotnym ręcznikiem. Z kotem jak z człowiekiem – bardzo dobrze chłodzi zimny okład na kark i łapki (u nas – nadgarstki). W upały odpuśćmy sobie również szalone zabawy! Owszem, koty nie lubią się nudzić, ale czy Tobie chciałoby się galopować za piłeczkę w 32-stopniowym upale?

Niepokojące oznaki mogące wskazywać na udar cieplny

  • Dyszenie
  • Szybsze bicie serca
  • Okazywanie lęku
  • Kłopoty z oddychaniem
  • Dziąsła o ciemnoczerwonej barwie
  • Otępiałość
  • Podwyższona temperatura wewnętrzna ciała

Jeżeli zauważysz takie objawy – oby nie! – musisz jak najszybciej ochłodzić kota, zawinąć w mokre ręczniki i biec do weterynarza! Z udarem nie ma żartów, w niektórych przypadkach może się skończyć śmiercią.

Uwaga: Białe koty oraz kotki z białymi uszami czy pyszczkami są o wiele bardziej podatne na oparzenia słoneczne!

Andrzej, foto: rihaij from Pixabay

 

Facebookpinterestmail
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zaloguj się

Zarejestruj się

Resetuj hasło

Proszę wpisać nazwę użytkownika lub adres e-mail, a otrzymasz e-mail z linkiem do ustawienia nowego hasła.

Przewiń do góry