Jak pomóc kotu w upały? Sprawdzone sposoby na ochłodzenie kota

kot pije wodę z miseczki

Jak pomóc kotu w upały? Jak schłodzić kota? Sprawdź, jak domowymi sposobami ulżyć naszym futerkom, kiedy żar leje się z nieba.

Kot i upały

Koty, podobnie jak ludzie – jedne znoszą wyjątkową ciepłotę lepiej, inne gorzej. Niektórym futerkom upały naprawdę dają się we znaki. Nie wszyscy jednak kochają smażyć się na słońcu (np. ja). Znam kociaki, które potrafią cały dzień wylegiwać się w promieniach parzącego słońca i najwyraźniej im to odpowiada. Inne, podobnie jak ja, smętnie wloką się z kąta w kąt w poszukiwaniu cienia. Wysokie temperatury, duchota, poruszanie się jak w gorącym rosole jest również męczące dla kotów. Oczywiście, koty kochają ciepełko, uwielbiają wygrzewać się na słoneczku, ale bez przesady! Grzanie a przegrzanie to dwie różne sprawy! Jak zatem pomóc kotu w upały? I to zanim będzie za późno, zanim zauważymy niepokojące oznaki. Chodzi bowiem nie tylko o komfort, ale i zdrowie. Przegrzanie może doprowadzić nawet do udaru cieplnego u kota!

Po pierwsze woda!

Podobnie jak w przypadku ludzi, woda to podstawa! Powinniśmy (ludzie i koty) regularnie pić spore ilości wody, by zapobiec odwodnieniu. Niestety, wiele kotów po prostu nie lubi wody i unika jej jak… ognia. O tym, jak zachęcić kota do picia wody pisaliśmy w tekście „Twój kot nie pije wody? 10 sposobów, by robił to chętniej!”. Pamiętajmy też o kilku kocich prawach. Jego kocia wysokość nie lubi moczyć sobie wąsów, dlatego ideałem jest „menisk wypukły” – dobieramy taką miseczkę, by woda wręcz wypływała poza jej brzegi. W wyjątkowo upalne dni można też wrzucić do miseczki kostki lodu. Warto też pomyśleć o specjalnym poidełku, fontannie dla kota. Kolejna sprawa – jeżeli żywimy naszego kota wyłącznie mokrą karmą, również nie musimy wpadać w panikę, jeżeli omija miskę z wodą. Odpowiednie ilości płynów mają już sosy czy galaretka.

kot pije wodę

 

 

Domowe spa dla kota

W upały najlepiej, by kot przebywał w domu, nawet jeśli jest to kot wychodzący. Najlepiej w chłodnym pokoju, na legowisku umieszczonym ponad podłożem. Jeżeli w pokoju mamy rolety, żaluzje, lepiej trzymać je zasłonięte. Dzięki temu tworzy się naturalna wentylacja. Oczywiście, możemy się wspomóc wentylatorem. Najlepiej, by był zabudowany – np. wentylatory kolumnowe – by nie stwarzać dla kota dodatkowego zagrożenia. Wiadomo, że ciekawski futrzak może chcieć sprawdzić, co to tak fajnie się kręci. Dobrze od czasu do czasu, jeśli już nie owinąć, to chociaż przetrzeć mruczka wilgotnym ręcznikiem. Z kotem jak z człowiekiem – bardzo dobrze chłodzi zimny okład na kark i łapki (u nas – nadgarstki). W upały odpuśćmy sobie również szalone zabawy! Owszem, koty nie lubią się nudzić, ale czy Tobie chciałoby się galopować za piłeczką w 32-stopniowym upale?

Jak pomóc kotu w upały 1

Sposoby jak schłodzić kota

Mokry ręcznik to podstawowe narzędzie do walki z upałami. Można nim kota przecierać, można rozłożyć na podłodze, na posłaniu, czy też przykryć drzemiącego kociaka. Pamiętajcie, że najlepiej przecierać łapki. Kot „chłodzi się” się przed poduszeczki (zauważcie, że u nas podobnie chłodząco działa podstawienie pod zimną wodę nadgarstków). Równie dobrze może to być myjka do kąpieli, czy mokra, wilgotna rękawica do wyczesywania sierści. W sklepach znajdziemy również specjalistyczne maty chłodzące, ale z nimi akurat jest podobny problem, jak z drapakami. Wyglądają fajnie, spełniają swoje zadanie, ale każdy kot da się do nich przekonać. Jedne totalnie je zignorują, inne wręcz zdemolują pazurkami. Dla odmiany znam też koty, które uwielbiają kąpiele. Ba! Wchodzą nawet z moimi przyjaciółmi pod prysznic!

 

Koty wolno żyjące w upałach

Nie zapominajmy o wszystkich bezdomniaczkach czy kotach wolno żyjących! Nie wszędzie znajdą kurtyny wodne, naturalne zbiorniczki wodne czy cieknące krany. Jak pomóc kotu w upały? Jeżeli możesz, masz takie warunki, wystaw miskę z wodą przed dom (ustaw ją, oczywiście, w cieniu). Dla przykładu, na Krecie (o kreteńskich kotach wkrótce napiszę więcej!) jest to powszechne – miski z karmą i wodą stoja niemal przed każdym domem, hotelem, czy tawerną. Jeśli możesz, zadbaj również o okoliczne koty podwórkowe i ogródkowe. One są w szczególnie ciężkiej sytuacji – żaden domownik miski im pod nos nie postawi, nie skryją się również w cieniu mieszkania z klimatyzacją.

koty piją wodę

Niepokojące oznaki mogące wskazywać na udar cieplny

  • Dyszenie
  • Szybsze bicie serca
  • Okazywanie lęku
  • Kłopoty z oddychaniem
  • Dziąsła o ciemnoczerwonej barwie
  • Otępiałość
  • Podwyższona temperatura wewnętrzna ciała

Jeżeli zauważysz takie objawy – oby nie! – musisz jak najszybciej ochłodzić kota, zawinąć w mokre ręczniki i biec do weterynarza! Z udarem nie ma żartów, w niektórych przypadkach może się skończyć śmiercią.

Uwaga: Białe koty oraz kotki z białymi uszami czy pyszczkami są o wiele bardziej podatne na oparzenia słoneczne!

Andrzej, foto: rihaij, Marja Brouwer, Michael Berger, Ad Delphine from Pixabay

Zapraszam również na: Instagram: @kocia_kolyska | FB: @KociaKolyskaCats

Jeżeli spodobał Ci się ten materiał i nie wiesz jak wyrazić swą radość (żart!), to możesz postawić mi kawę. Wypiję ją z myślą o Tobie 😉
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak pomóc kotu w upały 2

© Copyright 2020 by Kocia Kołyska

Scroll to Top
Scroll to Top