Jak koty okazują uczucia? 6 sygnałów i jak je rozpoznać

koty okazują uczucia - daj jeść

Jak koty okazują uczucia? W jaki sposób sygnalizują sympatię, przyjaźń, bliskość? Przyjrzyjmy się bliżej „kociemu językowi” i kociej mowie ciała. 

Zapewne większość kocich „rodziców” już je zna i potrafi doskonale wyłapać. Buziaczki od kota, ocieranie się, przytulanie, ruch ogona, swoiste ćwierkanie i miauczenie. Niektóre oznaki są wyraźne jak na dłoni, niektóre bardziej subtelne i zauważymy je dopiero z czasem. Na początku mogą być wręcz źle interpretowane.

Pamiętam mój pierwszy dzień z Reszką. Zadzwoniłem rozentuzjazmowany do M., że „kotka się zaaklimatyzowała, jest szczęśliwa, bo macha ogonem„. Kociarze, nie pękajcie teraz ze śmiechu, jak zrobiła to M. – nigdy w życiu nie miałem do czynienia z kotami, wcześniej miałem psa, a u nich merdanie ogonem to przecież oznaka radości. Skąd miałem wiedzieć, że koty w ten sposób okazują zdenerwowanie, zestresowanie?

Koty w ogóle są bardziej subtelne od psów. Tak, mogę to powiedzieć z czystym sumieniem, skoro jestem przypadkiem psiarzo-kociarza. Nie merdają ogonem tak, że istnieje obawa, że zaraz im odleci, nie obsypują Cię śliniącymi pocałunkami, nie przewracają przy powitaniu, kiedy wracasz do domu. Koty szepczą swoje uczucia. Nauczmy się je rozpoznawać.

Oto 7 sygnałów, w jaki sposób koty okazują uczucia

1. Koty okazują uczucia oczami

Najlepszy przykład to powolne mruganie. Jeżeli Twój kot Ci ufa i cieszy się z Twojego towarzystwa, to patrzy na Ciebie z przymkniętymi oczami i powoli mruga. Te wyjątkowe mrugnięcia oczami nazywane są „pocałunkami kota„. To także sygnał zrelaksowania, zadowolenia, zaufania. Co najważniejsze, możesz mu się odwzajemnić takim samym zachowaniem. Zrozumie!

2. Koty okazują uczucia ogonami

Ogon kota to emocjonalny barometr, precyzyjnie przekazujący emocje poprzez sposób jego postawienia, ruchu, oraz napuszenie. W połączeniu z mową ciała i innymi sygnałami może przekazać pełną gamę emocji, od strachu i agresji do poczucia bezpieczeństwa i  uczucie szczęścia. Ogon owinięty wokół naszych nóg czy położony na naszych ramionach to oznaka przywiązania. Poczcie szczęścia, radości i ciepłych uczuć to ogon podniesiony. W euforii – lekko zakrzywiony, na podobieństwo pytajnika i drżący na końcu. To tak zwany taniec ogona. Mocno napuszony ogon, który staje się nagle pięć razy większy od samego kota, to oznaka strachu, lęku lub sygnał występującej agresji.

3. Koty okazują uczucia poprzez pocieranie policzków

Pocieranie policzków – oczywiście, pomiędzy nami a kotem – jest oznaką wyjątkowej kociej sympatii. Kotki mają gruczoły zapachowe na policzkach, które wytwarzają feromony. Oprócz okazywania zaufania i przywiązania swoim dwunożnym ulubieńcom, w ten sposób – poprzez mieszanie zapachów – również zaznaczają swoją własność. Podobnie jest w przypadku pocierania, dotykania się głowami. W przypadku kotów, których nie znasz, możesz je zachęcić do kontaktu wyciągając palec wskazujący w stronę kota na wysokości jego nosa. Jeśli zechce się przywitać, podejdzie do Twojego palca i dotknie go nosem, a następnie odwróci głowę, aż palec dotknie jego policzka. Jeśli kot Ci zaufa, potrze policzkiem Twoją rękę, sygnalizując, że jest otwarty na towarzyskie spotkania. To może być początek pięknej przyjaźni!

4. Koty okazują uczucia mową

Tak, koty „mówią” i mają całkiem bogate słownictwo. Miauczenie, mruczenie, słynny „motorek”, ćwierkanie, śpiewy, trele, a nawet… szczekanie. Lucky szczeka, na przykład, na gołębie za oknem. Miękkie, delikatne mruczenie to sygnał, że kot traktuje Cię jak swoją własną matkę. To oznaka wyjątkowej bliskości, z której możecie być dumni. To znak,  że Twój kotek czuje się bezpiecznie, pewnie z Tobą i w Twoim towarzystwie.

5. Koty okazują uczucia poprzez wzajemną pielęgnację

Tak, tak – koty, które czują się z nami blisko związane nie tylko nie wydrapią nam oczu, kiedy będziemy chcieli im obciąć pazurki czy wyczesać, ale i same zafundują nam porcję niezbędnej pielęgnacji. Tak, jak wylizują swoją sierść mogą również wylizać i nas. Mnie ostatnio obudziła szorstka szczotka przejeżdżająca po resztce włosów  i odgłosy… jakby siorbania? Mlaskania? Cóż, to „Lakuś” postanowił zrobić mi nową fryzurę. Wzajemna pielęgnacja pozwala się kotom zrelaksować, pozwala na mieszanie zapachów, jest oznaką zaufania.

6. Koty okazują uczucia będąc przy Tobie

Nawet jeśli nie siedzi Ci wiecznie na kolanach, ale spędza czasu gdzieś wokół ciebie, w pobliżu, to znaczy, że jednak Cię kocha. Koty lubią przebywać w otoczeniu tych, do których czują sympatię. Może drzemać na kolanach, ale i dwa metry dalej. Ważne, że jesteście gdzieś „pod ręką” i w zasięgu wzroku. Są koty, które będą wręcz chodzić za Tobą krok w krok po całym mieszkaniu.

Ludzie – nie znający kotów – mówią często, że koty nie okazują uczuć albo też, że nie potrafią ich okazywać. Wierutna bzdura. Koty doskonale się komunikują – między sobą i między sobą a nami. Musimy się tylko nauczyć zauważać i właściwie interpretować ich sygnały.

A Twoje koty w jaki sposób okazują uczucia?

Andrzej

© Copyright 2020 by Kocia Kołyska

Scroll to Top
Scroll to Top