Jak karmić kota

Jak karmić kota? Nowe badania zmienią Twoje nawyki!

Jak karmicie swoje koty? Jedna, dwie miski dostępne przez cały dzień? Jeden posiłek rano, jeden wieczorem? Najnowsze badania mogą zdecydowanie zmienić Wasze nawyki żywieniowe!

Amerykańskie Stowarzyszenie Praktyków American Association of Feline Practitioners wydało niedawno oświadczenie o nazwie „Programy żywienia kotów: rozwiązywanie problemów behawioralnych w celu poprawy zdrowia i dobrego samopoczucia kotów”. Wyniki badań opublikowane w Journal of Feline Medicine and Surgery, przedstawiają problemy medyczne, społeczne i emocjonalne, które mogą wynikać z dotychczasowych praktyk żywieniowych.

Według AAFP najlepszym sposobem karmienia kotów jest powielanie normalnego, naturalnego zachowania kotów, tj. polowania i żerowania, a co za tym idzie – karmienie ich często małymi posiłkami. Prawda, że przypomina to nie tylko naturalne praktyki, ale i zalecenia co do zdrowej diety ludzkiej?

To, czym karmimy nasze koty, jest bardzo ważne, ale równie ważnym, a często pomijanym aspektem jest to, jak je karmimy. Zapewnienie odpowiedniego środowiska i sposobu karmienia sprawi, że twój kot będzie szczęśliwszy i pomoże mu uniknąć wielu problemów zdrowotnych.

Zrozumienie preferencji żywieniowych kotów

Po pierwsze, koty wolą jeść wiele małych posiłków w ciągu dnia. Zauważyliście zapewne, że kot nie pochłania całej porcji na raz, tylko dawkuje sobie posiłek, rozkładając go na cały dzień. No, chyba że jest wygłodzony, np. dopiero co przygarnęliśmy go ze schroniska czy z ulicy. Niestety, zazwyczaj koty są karmione w jednym miejscu stosunkowo dużą ilością jedzenia raz lub dwa razy dziennie. W większości domów koty mają również jedzenie dostępne przez cały czas. Tymczasem obie te rzeczy mogą prowadzić do braku aktywności, otyłości i zwiększenia stresu.

Koty to myśliwi

Ażeby jak najlepiej naśladować naturalne zachowania i preferencje żywieniowe kotów, a tym samym zaspokoić ich instynkt, powinno się podawać kilka małych posiłków dziennie, o różnych porach. Można również użyć specjalnych podajników jedzenia, zabawek i łamigłówek logicznych. Kot musi się wówczas odrobinę natrudzić, by dostać się do jedzenia. A to zwiększa aktywność i zapewnia psychiczną i fizyczną stymulację.

Jak karmić kota
Śniadanie śniadaniem, ale zabawki, jak widać, muszą być w zasięgu łapki – Lucky
Facebookpinterestmail
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry