Internationa Cat Day

International Cat Day – dzisiaj koty świętują w Wielkiej Brytanii!

Dzisiaj, 08 sierpnia, obchodzony jest International Cat Day – Międzynarodowy Dzień Kota. W Polsce, co prawda, bardziej popularny jest Światowy Dzień Kota, obchodzony 17. lutego, ale za to już w Wielkiej Brytanii jest to wielkie kocie święto!

Koty są ubóstwiane (z małą przerwą, o czym poniżej) od wieków, by wspomnieć chociażby bóstwa starożytnego Egiptu. W czasach bardziej współczesnych niejako usankcjonowaliśmy ich boski status wyznaczając w kalendarzu ich święto. Dokładniej: niejedno święto! O innych przeczytasz w naszym serwisie tutaj:  „Kocie święta na świecie – bo koty wielbione są przez cały rok!

Dzisiejsze święto, International Cat Day, zostało ustanowione przez Międzynarodowy Fundusz na rzecz Dobrostanu Zwierząt nie tak dawno temu, bo w 2002 roku. Pomimo wielkiej miłości, jaką darzone są koty –  szczególnie w mediach społecznościowych –  wciąż mamy do czynienia ze zjawiskiem bezdomności kotów na skalę masową. To święto ma być również przypomnieniem, by zadbać, zaopiekować się naszym bóstwem.

Tak, jak krótka jest historia Międzynarodowego Dnia Kota, tak długa jest historia kotów. Koty domowe wywodzą się od żbika afrykańskiego. Przyjmuje się, że ponad 4000 lat temu Egipcjanie udomowili żbiki, aby uratować swoje uprawy przed szkodnikami. Wkrótce koty stały się świętymi zwierzętami Egiptu.

Do Europy (starożytna Grecja i Rzym) koty przybyły na pokładach statków handlowych, na których pełniły rolę strażników – chroniły towary przed wszechobecnymi szczurami.

Niechlubną kartą kocio-ludzki związków jest prześladowanie kotów w średniowieczu. I nie jest usprawiedliwieniem fakt, że w tym okresie prześladowano kogo tylko się da. Koty zostały ogłoszone zwierzętami z piekła rodem i partnerami czarownic w zbrodni. Zwłaszcza czarne.

Na szczęście, dzisiaj znowu wróciły na piedestał. Bo przecież każdy kot, szczególnie nasz własny, jest istnym Bóstwem, prawda? Która kociara, który kociarz się z tym nie zgodzi?!

Facebookpinterestmail
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry