Dzisiaj Światowy Dzień Kota! Przygotowani na kocią imprezę?

Dzisiaj Światowy Dzień Kota! Przygotowani na kocią imprezę?

Dzisiaj Światowy Dzień Kota! Składamy… najsmaczniejsze (bo wiadomo, że oprócz spania, to jedzenie jest tym, co koty kochają najbardziej 😉 życzenia wszystkim kotom, kotkom i ich opiekunom (bo wiadomo, że koty właścicieli nie mają 😉

Światowy (Międzynarodowy) Dzień Kota (ang. World Cat Day, National Cat-Day, International Cat Day, wł. Giornata mondiale del gatto) to święto obchodzone 17 lutego we Włoszech (od 1990 roku) i w Polsce (od 2006 roku), które ma na celu podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los.

W Polsce Dzień Kota obchodzono po raz pierwszy 19 lutego 2006 z inicjatywy Miesięczników „Kot” i Cat Club Łódź.

Wojciech Albert Kurkowski, pomysłodawca obchodów tego święta, propaguje akcje pomocy bezdomnym kotom pod hasłem „Rasowce – dachowcom”, podczas której kluby felinologiczne zrzeszone w Felis Polonia zbierają dary na rzecz pomocy bezdomnym zwierzętom.

W 2010 roku Fundacja Viva! oraz program ”Mój Pies i inne zwierzęta” w TVP Warszawa przyjęły patronat Światowego Dnia Kota. W Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska Stowarzyszenie Miłośników Kotów Rasowych Jedynka zorganizowano wystawę kotów rasowych. Towarzyszyła jej akcja pomocy dla kotów bezdomnych i wolno żyjących, dla których zima jest trudnym okresem do przetrwania. Do obchodów Dnia Kota włączyło się również wydawnictwo MULTICO. W akcji biorą również udział schroniska dla bezdomnych zwierząt oraz organizacje pro zwierzęce.

Co ciekawe, nie na całym świecie Dzień Kota obchodzony jest tego samego dnia. W Rosji świętuje się 1 marca, w USA – 29 października, W Wielkiej Brytanii – 8 sierpnia.

Dodatkowo dobra informacja dla właścicieli czarnych kotów! Dodatkowo bowiem, Włosi ustanowili w 2007 roku… Dzień Czarnego Kota, który obchodzony jest 17 listopada. Macie więc jeszcze trochę czasu, żeby się przygotować.

za: Wikipedia.pl

 

Podziel się z innymi: