Dzisiaj Światowy Dzień Kota! Przygotowani na kocią imprezę?

Dzisiaj Światowy Dzień Kota! Składamy… najsmaczniejsze (bo wiadomo, że oprócz spania, to jedzenie jest tym, co koty kochają najbardziej 😉 życzenia wszystkim kotom, kotkom i ich opiekunom (bo wiadomo, że koty właścicieli nie mają 😉

Światowy (Międzynarodowy) Dzień Kota (ang. World Cat Day, National Cat-Day, International Cat Day, wł. Giornata mondiale del gatto) to święto obchodzone 17 lutego we Włoszech (od 1990 roku) i w Polsce (od 2006 roku), które ma na celu podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, które miały kiedyś dom, ale go straciły, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los.

W Polsce Dzień Kota obchodzono po raz pierwszy 19 lutego 2006 z inicjatywy Miesięczników „Kot” i Cat Club Łódź.

Wojciech Albert Kurkowski, pomysłodawca obchodów tego święta, propaguje akcje pomocy bezdomnym kotom pod hasłem „Rasowce – dachowcom”, podczas której kluby felinologiczne zrzeszone w Felis Polonia zbierają dary na rzecz pomocy bezdomnym zwierzętom.

W 2010 roku Fundacja Viva! oraz program ”Mój Pies i inne zwierzęta” w TVP Warszawa przyjęły patronat Światowego Dnia Kota. W Centrum Targowo-Kongresowym MT Polska Stowarzyszenie Miłośników Kotów Rasowych Jedynka zorganizowano wystawę kotów rasowych. Towarzyszyła jej akcja pomocy dla kotów bezdomnych i wolno żyjących, dla których zima jest trudnym okresem do przetrwania. Do obchodów Dnia Kota włączyło się również wydawnictwo MULTICO. W akcji biorą również udział schroniska dla bezdomnych zwierząt oraz organizacje pro zwierzęce.

Co ciekawe, nie na całym świecie Dzień Kota obchodzony jest tego samego dnia. W Rosji świętuje się 1 marca, w USA – 29 października, W Wielkiej Brytanii – 8 sierpnia.

Dodatkowo dobra informacja dla właścicieli czarnych kotów! Dodatkowo bowiem, Włosi ustanowili w 2007 roku… Dzień Czarnego Kota, który obchodzony jest 17 listopada. Macie więc jeszcze trochę czasu, żeby się przygotować.

za: Wikipedia.pl

 

Facebookpinterestmail
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry