Dlaczego koty tak dużo śpią? Może warto wziąć z nich przykład?

kot śpi precelek

Koty tak dużo śpią, że ich spanie jest wręcz legendarne. Co prawda, mówi się: śpi jak suseł, śpi jak niedźwiedź, jak zając, ale to na cześć kotów powstało słówko na określenie krótkiej drzemki – catnap. Jak podaje słownik Merriam-Webster, weszło ono do języka angielskiego już w 1823 roku.

Oczywiście, koty nie śpią przez cały czas, jak twierdzą złośliwi. Robią sobie przerwy na jedzenie, polowanie, zabawę i pielęgnację. Zapewne wielu z nas marzy jednak o tym, by wziąć z nich przykład i móc, i mieć czas uciąć sobie niczym niezmąconą drzemkę w ciągu dnia. Najlepiej w czasie pracy czy nauki, prawda? Nie jest to jednak takie proste. Nasze spanie i spanie kotów nieco się różni.

Cykle snu i czuwania u kotów są przeciwieństwem naszych. W naturze koty śpią dużo w ciągu dnia, a większość pracy (polowanie na jedzenie) wykonują o świcie i w zmroku. Dotyczy to również dużych kotów, takich jak lwy. Z czasem jednak nasze koty domowe dostosowały swoje harmonogramy snu tak, aby bardziej odzwierciedlały nasz cykl.

Koty zasypiają i budzą się szybciej, niż ludzie. Podczas snu wciąż działa ich zmysł słuchu i węchu, a zatem są one gotowe w sekundę obudzić się, skoczyć i rzucić się na ofiarę lub uciec przed niebezpieczeństwem.

Według National Sleep Foundation koty szybko zasypiają i najpierw zapadają w fazę NREM (sen wolnofalowy, z wolnym ruchem gałek), a następnie przechodzą w fazę REM”. Ta ostatnia to etap marzeń, co jest dowodem na to, że koty śnią. Można to łatwo zaobserwować. Kiedy zauważysz, że ich ogony, łapy i wąsy drgają, to znaczy, że marzą o jakiś wspaniałych przygodach. Albo wspaniałej misce wspaniałego żarcia, co często na jedno wychodzi.

My też doświadczamy fazy snu REM (oprócz czterech innych etapów, od lekkiego do głębokiego). Ludzie nie wychodzą jednak z najgłębszych faz snu tak szybko i tak łatwo jak koty. Niektórzy z nas potrzebują wyjącego budzika, oślepiających promieni słońca i kilku dzbanków kawy, żeby się w pełni rozbudzić.

Koty śpią około dwa razy więcej niż my. Teoretycznie i naukowo, bo niektóre z pewnością dłużej. Optymalne dawki snu to 8 godzin dla dorosłego człowieka w ciągu doby i 16 godzin dla dorosłego kota.

kot śpi na kaloryferze

 

 

Dlaczego koty tak dużo śpią?

Nie, nie dlatego, że są leniwe albo że są urodzonymi sybarytami. Koty tego potrzebują! Polowanie (zabawa) to dla nich utrata ogromnej ilości energii. Podczas polowania całe ciało kota jest jego bronią, najmniejszy mięsień i kostki pracują. Można to porównać do najbardziej wymagających fizycznie sportów, takich jak sztuki walki, boks, gimnastyka. Tak właśnie walczy kot. Spala w tym czasie mnóstwo kalorii i potrzebuje snu, aby zgromadzić wystarczającą ilość energii na kolejne polowanie.

Jeżeli zatem Twój kot jest śpiochem, daj mu się porządnie wyspać! On nie jest kotem nakolankowym. On tego po prostu potrzebuje! Bo się bidulek zmęczył.

Andrzej

Dlaczego koty tak dużo śpią - blog

© Copyright 2020 by Kocia Kołyska

Scroll to Top
Scroll to Top