kot to najlepsze zwierzę 2

Dlaczego kot to najlepsze zwierzę do mieszkania?

Niewielkie mieszkanie może zniechęcać do posiadania psa, który potrzebuje spacerów i bywa uciążliwy dla sąsiadów. Osoby chcące przyjąć pod swój dach zwierzaka nierzadko decydują się więc na adopcję kota. Dlaczego mruczący pupil jest świetnym towarzyszem dla mieszkańców bloków i nie tylko?

Plusy mieszkania z kotem

Koty uchodzą za indywidualistów i zwierzęta mniej podatne na tresurę, niż psy. Mimo tego chętnie są adoptowane przez osoby szukające czworonożnego towarzysza. Dlaczego? Zwierzęta te przystosowują się łatwo do życia nawet w niewielkim mieszkaniu, a ponadto nie trzeba wyprowadzać ich na zewnątrz, aby załatwiły swoje potrzeby fizjologiczne. Nie są hałaśliwe, dlatego nawet podczas nieobecności właściciela nie trzeba obawiać się, że będą uciążliwe dla sąsiadów. Można więc spokojnie wyjść do pracy, oczywiście jeśli zostawimy w domu wszystko dla kota, co będzie mu w tym czasie potrzebne, a więc dwie miski – z karmą i świeżą wodą – oraz czystą kuwetę. Warto też wspomnieć o pozytywnym działaniu tych zwierząt na zdrowie i samopoczucie człowieka. Ich mruczenie  pomaga w walce ze stresem i depresją, a badania naukowe wykazały, że właściciele kotów rzadziej cierpią na choroby serca. Głaskanie, a nawet samo obserwowanie kotów daje wiele radości, zwłaszcza kiedy oddają się one zabawie.

Mieszkanie na miarę kocich potrzeb

Chociaż koty nie potrzebują wyprowadzania na zewnątrz i doskonale odnajdują się nawet w małych mieszkaniach, nie oznacza to, że nie wymagają opieki i uwagi właściciela. Oprócz wysokiej jakości karmy mruczkowi zapewnić należy również kuwetę ustawioną w zacisznym miejscu. Wybierając żwirek dla kota warto zwrócić uwagę nie tylko na jego cenę, ale też wydajność i łatwość sprzątania. Może okazać się, że droższy produkt wystarczy na dłużej, a ze względu na możliwość spuszczania go w ubikacji znacznie ułatwi utrzymanie kociej toalety w czystości. Przygotowując mieszkanie do adopcji kota powinniśmy też zapewnić zwierzakowi bezpieczeństwo, dlatego konieczne jest usunięcie roślin trujących – zdarza się, że ciekawski mruczek podgryza liście kwiatów doniczkowych, co może być szkodliwe dla jego zdrowia. Właściciel kota ponadto powinien pamiętać o regularnym odrobaczaniu pupila, nawet jeśli nie wychodzi on w ogóle z domu – jaja pasożytów możemy wnieść do mieszkania na butach, dlatego zabiegi te są konieczne, aby zapewnić zwierzakowi zdrowie. W sklepach zoologicznych można znaleźć preparaty na robaki w postaci tabletek lub wygodnych w podaniu past. Ważnym elementem opieki nad kotem jest też zabawa. W przeciwnym razie znudzony mruczek może niszczyć meble.

Materiał Partnera, foto: Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Facebookpinterestmail
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry