niebezpieczne dla kotów 2

5 rzeczy w twoim domu, które są niebezpieczne dla kotów!

Dbacie o bezpieczeństwo Waszych kotów, szczepicie je, nie wypuszczacie ich samopas na dwór, żeby nie groziło im żadnee niebezpieczeństwo. A czy wiecie, że Wasz dom to również dżungla pełna niebezpieczeństw czyhających na kota? Tak, zwykłe drobiazgi, na które my sami nie zwracamy na co dzień uwagi mogą być niebezpiecznie albo wręcz śmiertelnie groźne dla naszych futrzaków. 

Oto 5 rzeczy w twoim domu, które są niebezpieczne dla kotów!

sznurowadła mogą być są niebezpieczne dla kotówSznurki, gumki, sznurowadła

Zdziwieni? Przecież koty uwielbiają bawić sie sznurkami, gumkami, kłębkami wełny. Tak śmiesznie się zwijają i można na nie zapolować. Ok, jeżeli bawimy się nimi razem z kotem, jeżeli mamy go na oko, nie powinno stać się nic złego. Gorzej, jeżeli takie kłębowiska sznurków, sznurowadeł czy gumek pozostawimy na podłodze lub w łatwo dostępnych miejscach pod naszą nieobecność, dojść może do tragedii. Znane są przypadki, kiedy to kot zaplątał się w sznurek tak, że zawisł na nim niczym na szubienicy! To oczywiście sytuacja ostateczna, drastyczna. Ale wystarczy, że kot połknie kawałek sznurka czy gumki. Może to spowodować poważne problemy przewodu pokarmowego, w tym nawet perforację jelita. Uwaga gitarzyści bałaganiarze! Znane są również przypadki kotów, które udusiły się… struną!

Środki czystości

środki czystości mogą być są niebezpieczne dla kotówPamiętajmy, że to, co pomaga nam utrzymać czystość samo w sobie może być trujące. Niektóre środki czystości zawierają w swoim składzie bardzo toksyczne składniki. Kot może mieć z nimi styczność w trakcie naszego sprzątania, zmywania naczyń, pielęgnacji, albo też spacerując i liżąc np. świeżo oczyszczoną podłogę, umywalkę czy kafelki. podczas pielęgnacji po chodzeniu po świeżo oczyszczonej powierzchni. Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt (ASPCA)  opracowało specjalny przewodnik po środkach czystości bezpiecznych dla kota. Warto się z nim zapoznać i zrobić porządki w swojej szafce.

Ludzkie jedzenie

Koty, co prawda, nie rzucają się na każdy kawałek mięcha na podłodze, jak zazwyczaj robią to psy, ale są za to niezrównanymi łakomczuchami. Są też… nieprzewidywalne. Niektóre nasze pokarmy moga u nich wywołać wymioty, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, te najbardziej niebezpieczne – doprowadzić do perforacji przewodu pokarmowego, śpiączki, a nawet śmierci. Na wszelki wypadek, by nie kusić losu, lepiej trzymać nasze smakołyki z dala od kotów. Podręczną ściąga może być dla Was również nasza lista Lista produktów, potraw, pokarmów zakazanych dla kota oraz Świąteczne przysmaki, które są niebezpieczne dla kota.

rośliny niebezpieczne dla kotów

Trujace rośliny

Koty podgryzają, żują rośliny, co pomaga im przy problemach żołądkowych. Czasami też po prostu dlatego, że są ciekawskie. Jednak wiele popularnych roślin domowych może być toksycznych (a nawet śmiertelnych) dla Twojego małego przyjaciela. Na wszelki wypadek zapoznaj się z naszą listą doniczkowych roślin trujących dla kota. Jeśli zaś chcesz mieć w domu coś zielonego, a zarazem bezpiecznego – zainwestuj w kocimiętkę albo trwę dla kota.

Śmieci, odpadki

odpaki są są niebezpieczne dla kotówCzy Tobie również zdarza się nie domykać pokrywy kosza na śmieci? Oducz się tego jak najprędzej! Śmieci, odpadki to mega zagrożenie dla kota! Śmieci, a jak wiadomo, różne rzeczy wrzucamy do kosza, mogą doprowadzić do zaburzeń żoładkowo-jelitowych, niedrożności przewodu pokarmowego, ran szarpanych, a nawet śmierci.

Jak zatem zapewnić kotu bezpieczeństwo we własnym domu?

Najlepszym sposobem jest patrzenie na rzeczy z perspektywy kota. Poznanie naturalnych instynktów, zachowań, np. żądzy eksploracji otoczenia, instynktu polowania, wyczucia smaków. Rozejrzyj się po domu, zastanów się, co by Cię zainteresowało, skusiło, gdybyś był(a) kotem? I sprawdź czy jest to dla kota bezpieczne. Jeżeli odpowiedź jest negatywna, usuń takie przedmioty, jeśli już nie z domu, to przynajmniej z zasięgu wzroku, języka i łapek Twojego kota.

kot lucky wielkanoc

zdjęcia: Min An , Fancycrave.com from Pexels, , Hans Braxmeier z Pixabay

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.