10 mniej lub bardziej znanych faktów o kotach

faktów o kotach 1

Odkryj 10 mniej lub bardziej znanych faktów o kotach – czasami niesamowitych, czasami zabawnych!

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego twój kot wciąż ociera się pyszczkiem o Twoją nogę, ugniata kocyk czy poduszkę przed drzemką? Właściciele kotów wiedzą doskonale, że ich futrzaste istotki mają tendencję do niecodziennych zachowań, ale czy wszyscy wiedzą, co one tak naprawdę oznaczają?

Dowiesz się tego z zestawienia niesamowitych i zabawnych faktów, które wyjaśniają często ekscentryczne wybryki Twojego kotka!

Wibrysy kotów pomagają im „widzieć” przedmioty w ciemności i poruszać się w ciasnych pomieszczeniach

Wibrysy (włosy czuciowe, włosy zatokowe) przypominają grubsze wąsy kota. Są mocno unerwione, a co za tym niezwykle czułe. Dzięki temu pozwalają na poruszanie się, rozpoznawanie otoczenia czy przedmiotów w ciemności. Korzenie wąsów kota zawierają duże ilości komórek nerwowych, które pomagają im odczuwać dosłownie całe środowisko, w jakim się obracają. To dzięki nim kot „widzi” w ciemności czy wciska się w nieprawdopodobnie małe, jak dla nas, przestrzenie.

Koci ogon służy do komunikacji i pozwala zachować równowagę

Koty, podobnie jak psy, używają swojego ogona do komunikowania się z innymi stworzeniami, w tym, oczywiście – z Tobą! Jednak w przypadku kotów sygnały są inne niż u psa. Jeżeli kot szybko macha ogonem na boki, „merda”, oznacza to, że twój kot jest rozgniewany, poruszony, zdenerwowany (u psa to oznaka radości). Jeżeli jest napuszony, zwieszony nisko, oznacza to, że jest wystraszony, zaniepokojony, przerażony. Z kolei jeśli jest uniesiony wysoko, jeśli porusza się delikatnie, oznacza to, że kotek jest zrelaksowany i czuje się szczęśliwy. Ogon służy również do zachowania równowagi, podobnie jak rzecz ma się w przypadku drążka, jakiego używa np. linoskoczek.

Koty potrzebują tauryny w diecie dla zdrowia serca i oczu

Według Princeton Veterinary Hospital, tauryna jest niezbędna w kociej diecie. Pozwala bowiem utrzymać prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego oraz oczu. Dlatego też należy czytać etykiety na karmie dla kotów, aby upewnić się, że zawierają ten niezbędny aminokwas, naturalnie występujący w mięsie. Brak tauryny w diecie może prowadzić do niewydolności serca, uszkodzenia siatkówki, a nawet ślepoty!

Kota łatwo przestraszyć i zestresować

Większość kotów przestraszy się od czasu do czasu i to często sami nie wiemy czego. Jeśli jednak naszego kota zbyt łatwo i zbyt często można przestraszyć, może to świadczyć o wysokim poziomie stresu – tak przynajmniej wynika z analiz przeprowadzonych przez International Cat Care. Kot zdaje się wówczas wyskakiwać ze skóry. Jeżeli kot słabo radzi sobie ze stresującymi sytuacjami codzienności, to z czasem może się to przerodzić w stres już chroniczny.  A ten, niestety, powoduje częstsze i bardziej nasilone odruchy przestrachu, a także szereg innych problemów behawioralnych, takich jak ukrywanie się, oddawanie moczu w miejscu innym niż kuweta, „fałszywe spanie” czy nawet agresja.

Koty ocierają się o przedmioty i ludzi, aby aby ich sobie podporządkować/zawłaszczyć

Koty mają gruczoły zapachowe na twarzach, które wydzielają feromony. Klinika Weterynaryjna w Glenville wyjaśnia, że kiedy twój kot ociera twarz na Twojej nodze, zabawce, meblach, to w ten sposób rozprzestrzenia swoje feromony na całym przedmiocie, próbując je zdobyć. Chociaż ludzie postrzegają to zachowanie jako milutkie, jako oznakę miłości, to kotki tak naprawdę „znaczą” teren czy osobę, aby potwierdzić i zaznaczyć swój status (zawsze na górze!0 w domu.

Kot chowa pazury, aby zachować ich ostrość

W przeciwieństwie do psów, pazury kota chowają się po to, aby pozostać tak ostrymi, jak to tylko możliwe – wyjaśnia The Atlanta Humane Society. W naturalnych, dzikich warunkach ostre pazury pomagają kotom złapać zdobycz czy wspiąć się na drzewa. Jednak w warunkach domowych mogą stanowić mały problem – np. kotki wycierają sobie pazurki o firanki, fotele czy kanapy. Dlatego też powinniśmy je regularnie przycinać za pomocą przyjaznych dla zwierząt obcinarek do paznokci.

Szorstki język pomaga kotom w pielęgnacji i jedzeniu

Super Happy Pets wyjaśnia, że język kota zawiera brodawkę ścierną lub skierowane do tyłu „kolczaste” włókna, które działają jak rozczesująca szczotka. Przydatne, gdy wygładzają futro, pozwalają wylizywać wszystko, co jadalne. Bez tego futerko kota mogłoby stać się tłuste i zmatowiałe. W naturze życie kota może zależeć od zjedzenia każdego dostępnego kąska, a na to właśnie pozwala szorstki.

Pionowe źrenice kota pomagają mu złapać zdobycz

Według Live Science, koty mają „nocne” oczy z pionowymi szczelinami, które pomagają im ocenić odległość. Gdy kot widzi potencjalny posiłek, pionowe źrenice pozwalają mu ocenić, jak daleko musi się posunąć, aby go złapać. Źrenice kota zmieniają kształt w zależności od ilości dostępnego światła i tego, czy są zaangażowane w polowanie.

Koty ugniatają kocyki i inne miękkie miejsca, ponieważ jest to dla nich kojące i zapewnia odpowiedni komfort

Każdy nowo narodzony kotek instynktownie ugniata matkę, aby wspomóc wydzielanie mleka. Chociaż dorosłe koty nie muszą już tego robić, aby znaleźć pożywienie, Catster sugeruje, że „wyrabianie”. ugniatanie koca, poduszki czy naszego brzucha nadal zapewnia im dużo komfortu. Zazwyczaj dochodzi do „wyrabiania ciasta”, jak niektórzy na to mówią, kiedy nasz kotek czuje się wyjątkowo senny lub skłonny do przytulania.

Miłosne ukąszenia – koty podgryzają, by okazać uczucia

Podgryzanie, kąsanie przez kota nie świadczy o agresji! To wręcz tzw. „miłosne ukąszenia”. Kot instynktownie czuje od czasu do czasu potrzebę okazania nam swoich uczuć, w tym przypadku – jeżeli kot czuje się kochany i dobrze się nim opiekujesz – i wtedy podchodzi i delikatnie podgryza. Podkreślam – delikatnie! Jeżeli ugryzienie jest na tyle silne, że przebiło skórę, pojawiła się krew, jeżeli nas przestraszyło, to niestety, może to być gryzienie agresywne. Wówczas koniecznie trzeba porozmawiać z weterynarzem lub behawiorystą zwierząt.

I bonusowo, fakt jedenasty: koty uwielbiają też wywracać doniczki. O, przepraszam: to doniczki je atakują! 😉

oprac. na podstawie.: Care.com

© Copyright 2020 by Kocia Kołyska

Scroll to Top
Scroll to Top