8 porad dla tych, którzy planują przygarnąć pierwszego kotka

przygarnąć pierwszego kotka 1

Koty są wspaniałymi towarzyszami życia. Nie tylko są piękne, inteligentne, ale też bronią nas przed myszami. Na dodatek mają wbudowane „motorki” (rozkoszne mruczenie, jakby ktoś nie wiedział). To cudowne.

Ale życie z kotem to coś więcej niż tylko posiadanie słodkiego, łagodnego, mruczącego towarzysza. Co powinieneś przemyśleć, o czym powinieneś wiedzieć zanim zdecydujesz się na ten ważny krok, by przygarnąć pierwszego kotka?

Oto 8 porad dla tych, którzy planują przygarnąć pierwszego kotka

1. Koty są z natury niezależne, ale nie są w stanie same o siebie zadbać. Zanim weźmiesz kotka, upewnij się, że Twój styl życia pozwala wygospodarować odpowiednią ilość miejsce i czasu dla kota. To, jak bardzo jesteś zajęty i ile czasu spędzasz w domu, narzuca Ci w pewnym sensie typ kota, którego powinieneś mieć – bardzo zajęte osoby mogą mieć trudności z odnalezieniem czasu dla kota, który potrzebuje dużo pielęgnacji i uwagi – szczególnie inteligentne i aktywne koty. Ale są też koty, które idealnie nadają się do pracy. Zajmują się sobą, przesypiają 80 proc. dnia, grzecznie leżą Ci na kolanach, kiedy np. pracujesz przy swoim biurku.

2. Sprawdź czy nie masz alergii na kota. Rozważ zrobienie testów przed przyniesieniem kota do domu. Z drugiej strony, są też osoby z alergiami, które mogą przystosować się do własnego zwierzaka, choć nadal są uczulone na inne koty. Skonsultuj się ze swoim lekarzem weterynarii, poczytaj książki na ten temat lub porozmawiaj z pracownikami schroniska dla zwierząt w celu uzyskania porady.

3. Zanim zabierzesz kota do domu, weź go na badania i szczepienia. Pomyśl też o kastracji, sterylizacji, gdy tylko pozwoli na to wiek kota.

4. Kup dobrą kuwetę i wysokiej jakości żwirek. Utrzymuj kuwetę w czystości, dla komfortu kota i Twojego nosa. Upewnij się również, że kupujesz zrównoważony i odpowiedni dla wieku pokarm dla. Możesz poradzić się swojego lekarza weterynarii czy pracowników w sklepie zoologicznym.

5. Koty lubią się bawić! Myszy, piłeczki, tzw. wędki, laserki, sznurki, pióra, a nawet puste pudełka kartonowe sprawiają im wielką frajdę. Zabawki nie muszą być drogie, mogą być domowej roboty, ale upewnij się, że jest ich na tyle dużo, aby twój kot był szczęśliwy, aktywny i zajęty – zarówno fizycznie, jak i umysłowo.

6. Jeśli nie chcesz wyrzucić na śmietnik ukochanej, wygodnej sofy albo nowej torebki Louis Vuitton, od razu zainwestuj w drapak.

7. Kocie smakołyki, kocimiętka, nowa zabawka – to wszystko doskonałe narzędzia do przekupywania i szkolenia kotów.

8. Zadbaj o higienę nie tylko w kuwecie i od razu kup wystarczającą ilość środków czystości i narzędzi (np. patyczki do uszu, obcinarka paznokci). Pamiętaj, że czeka Cię nie tylko przytulanie, ale i systematyczna pielęgnacja – kąpiele, szczotkowanie, czyszczenie uszu, przycinanie pazurów.

Tak, tak. Kociak to nie pluszowa przytulanka, lecz żywa istota, o którą musisz zadbać, jak o siebie.

A może nawet i lepiej 😉

© Copyright 2020 by Kocia Kołyska

Scroll to Top
Scroll to Top